Pokud slepě věříte tvrzením vlády o obětech dronů, jste naivní trouba

globe-32299_960_720

John Glaser, Antiwar.com

 
Jemenský novinář Shuaib Almosawa vydal zprávu o vyšetřování útoku amerického bezpilotního dronu v Jemenu, který se uskutečnil 8.srpna 2013 v Maribu. Je dobré to přečíst v celém rozsahu, nicméně redaktor Foreign Policy Noah Shactman to docela vhodně shrnul na Twitteru:
Je to skutečně prosté. Almosawa nás zahrnuje krvavými detaily o tom, jak starší bratr třech obětí ve věku 24, 17 a 16 let našel jejich těla roztrhaná na kusy uprostřed rozdrceného auta, které bylo zasaženo dronem.
Nejdůležitějším je fakt, že zpráva odhaluje známý vzor, který je totožný všude v místech útoků dronů, tedy v Pákistánu, Jemenu a Somálsku. Konkrétně vypadá vzor následovně:
1.     Vládní úředníci bez důkazů tvrdí, že tito zaměření a zabití lidé byli teroristé z Al-Kajdy.
2.     Všichni jim slepě věří.
3.     Později se prokáže, že to byla lež.
V situaci po útoku všichni řekli, že tři mladí kluci byli bojovníci. Almosawa informuje:
Podle jemenské vlády byl úder dronu 8.srpna úspěšný. „Zabil tři bratry a členy Al-Kajdy“.
Ale místní obyvatelé včetně příbuzných obětí trvají na tom, že tři bratři neměli nic společného s Al-Kajdou. Byli to jen místní chlapci, vracející se z prázdninového nákupního výletu v městě Marib, trvají na svém příbuzní.
Zatímco úředníci gubernie tvrdí, že něco málo ví o tom proč byli tři bratři zaměřeni, místní lidé a členové rodiny popírají, že byli zapojeni do jakékoliv bojové činnosti.
Rafiq ur Rehman je pákistánský učitel, který podobný příběh převyprávěl přímo v USA v Capitol Hill, kde vystoupil minulý týden. Řekl, že vláda a média tvrdí, že při útoku dronu na severozápadě Pákistánu v říjnu 2012 bylo zabito několik ozbrojenců. Ve skutečnosti byla zabita jeho 67 letá matka, když se svými vnoučaty sbírala zeleninu.
Human Rights Watch i Amnesty International zdokumentovaly několik dalších případů podle stejného vzoru.
Vzor je tak všudypřítomný a opakující se v celé Obamově válce drony, že by se dal strávit měsíc katalogizací každého případu. Důvěřivost většiny Američanů projevující se přijmutím tvrzení vlády, že zabíjí ozbrojence a ne civilisty mě vedlo k některým mým vlastním tweetům:
Pokud slepě věříte každému tvrzení vlády, že její drony zabily ozbrojence Al-Kajdy, jste naivní trouba.
Jste nejenom naivní trouba, ale vědomě ignorujete snadno dostupné vyvracející důkazy. Jste dvojnásobný naivní trouba.
Překlad Messin, 6.11.2013
 
 

 

„Mějte dobrou náladu. Dobrá nálada vaše problémy sice nevyřeší, ale naštve tolik lidí kolem, že stojí za to si ji užít.“ Jan Werich