Turci protestují proti rozmístění raket NATO u syrských hranic

globe-32299_960_720

I přes všeobecnou propagandu NATO o „ochraně Turecka před Sýrií“ se v Turecku zvedla silná vlna odporu obyvatel proti rozmístění raket Patriot u syrských hranic.

Sýrie již delší dobu svádí tuhý boj s militanty financovanými Katarem a  Saudskou Arábií. Mnozí věří, že rakety NATO jsou předehrou k válce. Syrský prezident je nazval provokací. Zdá se, že většina turecké populace to vidí stejně, protože prostesty se šíří po celém Turecku. Turecká vláda zasáhla proti protestujícím obušky i slzným plynem.
Demonstranti shromáždili na 40.000 podpisů, které včera doručili do Parlamentu v Ankaře. Jejich cíl je jasný, nechtějí cizí rakety a vojáky ve své zemi. Jsou proto odhodláni v prostestech pokračovat.
„Je válka mezi Sýrií a Tureckem? Ne, není!“ říká Ecder Kirecci, který má krámek na rohu naproti kasárnám, kde jsou nově umístěni němečtí vojáci. „Tyhle rakety jsou tu kvůli Izraeli a proti Iránu!“ , dodává.
Němečtí vojáci už hněv obyvatel pocítili na vlastní kůži. Rozhořčení obyvatelé je dnes slovně i fyzicky napadli ve městě Iskenderun. Němci se rozutekli do blízkých obchodů, odkud je musely vysvobozovat turecké jednotky. Jednomu z Němců hodili přes hlavu pytel s bílým práškem. Akce s pytli na hlavy cizích vojáků má být symbolickou odvetou za případ z minulosti, kdy Američané  během irácké války takto nasadili pytle několika zajatým tureckým vojákům.
Messin, 23.1.2013
Zdroje:
„Láska vdaných žen je nejcennější na světě, manželé o tom ovšem nevědí.“ Oscar Wilde