NATO opravilo své tvrzení o 80 zabitých členech Talibanu na pouhých 7-8 osob

globe-32299_960_720

Síly NATO v Afghánistánu sdělily, že předchozí tvrzení o až 80 mrtvých členech Talibanu při bitvě začátkem měsíce bylo nepřesné. Podle prohlášení vydaného v neděli bylo skutečné číslo sedm nebo osm.

Celkové množství bojovníků a množství obětí byla prý zmatené, ale nebylo ihned opraveno.

Informace o údajných 80 zabitých bojovnících Talibanu byla přitom ochotně šířena jako fakt všemi sdělovacími prostředky. Toto nebylo zdaleka poprvé, kdy NATO vyhlašuje zcela nepotvrzené počty údajně zabitých bojovníků Talibanu a naopak neinformuje o civilních obětech bombardování. Tato prohlášení potom média bez otázek a pochyb sdělují veřejnosti.

Prezident Karzáí plačtivě běduje nad zabíjením afgánských dětí

Afghánský prezident Karzáí v neděli v Kábulu s chvějícím se hlasem a rty bědoval nad skutečností, že afgánské děti jsou zabíjeny bombami NATO a teroristy z Pákistánu. Srdceryvná řeč přivedla diváky k slzám. Karzáí řekl, že krutosti uvalené na jeho lid „je příliš“ a že Afghánistán není schopen zamezit „koalici v zabíjení našich dětí.“

„Nemůžeme zabránit teroristům v příchodu z Pákistánu a nemůžeme zamezit koalici aby je bombardovala a naše děti kvůli tomu umíraly“, řekl Karzáí.

Prezident dále popisoval příběhy dětí zabitých a zmrzačených bombardováním, dělal přitom mezi větami dlouhé přestávky a v jednom okamžiku se obě oči přikryl bílým kapesníkem.

„Naše děti umírají každý den. Dívky se bojí chodit do škol a bomby NATO zabily celé rodiny,“ řekl dále prezident.

Při náletu další mrtví civilisté

Náčelník místní policie v provincii Langham v neděli uvedl, že během náletu proti povstalcům tam zemřeli nejméně čtyři civilisté a jeden byl zraněn.

Síly ISAF údajně měly zprávy od výzvědných služeb, že se v domě ukrývají bojovníci Talibanu. Jenomže policejní velitel říká: „v domě byli pouze civilisté. Oběti byly také civilisty.“

Mluvčí sil ISAF major Dominic White bombardování okomentoval takto: „Došlo ke střetnutí s malou skupinou povstalců. Byla použita podpora ze vzduchu. Žádné zprávy o civilních obětech.“

Messin, 11.12. 2006 Zdroje:

http://news.bbc.co.uk/2/hi/south_asia/6166577.stm

http://www.iht.com/articles/ap/2006/12/10/asia/AS_GEN_Afghan_Karzai.php

http://www.zeenews.com/znnew/articles.asp?aid=341224&sid=SAS

„Pes, kterého uzdravíš, tě nikdy nekousne. To je hlavní rozdíl mezi zvířetem a člověkem.“ Mark Twain