Eric Margolis: Nekonečná válka

globe-32299_960_720

Smrt šesti kanadských vojáků minulou neděli v jižním Afghánistánu nám připomíná slavný výrok, že kdo si nepamatuje minulost, je odsouzen k jejímu opakování (George Santayana).

Vojáci byli zabiti poblíž oblasti Maiwand, jejíž jméno většině obyvatel Západu nic neříká. Ale 27.července 1880 tam během krvavé druhé afghánské války britské Impérium utrpělo jednu z nejhorších porážek ve své koloniální historii.

Dva roky předtím napadla Raj (Britská Indie) podruhé Afghánistán. Britové dosadili v Kábulu a Kandaháru k moci afghánské loutky.

Ayub Khan, syn bývalého afghánského emíra shromáždil 12.000 domorodých bojovníků (většinou Paštúnů) k boji proti britské síle, jejíž misí bylo podle slov Londýna „osvobodit“ afghánské kmeny a přinést „světlo křesťanské civilizace“. Dnešním sloganem je „podpora demokracie“.

Divocí afghánští bojovníci vzdorovali imperiální síle, složené z běžných britských vojáků, včetně namyšlených granátníků a indických vojáků v britských službách v další zuřivé bitvě. Britský armádní lékař Connan Doyle použil pro svou postavu Dr. Watsona z románů o Sherlocku Holmesovi jméno svého druha, bojujícího u Maiwandu.

Tohle epické afghánské vítězství proti britskému kolonialismu připomínám, protože porozumění dnešní válce vyžaduje náležitý historický kontext. Století a čtvrt po Maiwandu pokračují paštúnští bojovníci jižního Afghánistánu v odporu vůči další světové velmoci a jejím spojencům, kteří věrně následují strategii staré britské Raj.

Invaze do Afghánistánu byla prodávána Američanům jako „protiteroristická“ mise a úsilí implantovat demokracii. Byla prodávána Kanaďanům jako ušlechtilá kampaň „budování státu, rekonstrukce a ochrana práv žen“.Všechno to zní pěkně, ale z větší části jsou to lži.

Ve skutečnosti vidíme válku západních sil, snažících se ovládnout strategický ropný koridor Afghánistánu, namířenou proti paštúnským lidem, kteří tvoří polovinu populace. Dalších 15 miliónů jich žije hned za hranicí v Pákistánu. Co nazýváme „Taliban“ je v podstatě volná aliance paštúnských kmenů a klanů, spojených s nacionalistickými silami a bývalými mudžáhidy z bojů proti Sovětům v 80.letech.

Minulý rok shledal v Bruselu sídlící Senlis Institute – přední autorita na Afghánistán, že Taliban a jeho spojenci kontrolují, nebo ovlivňují polovinu národa – hrubě odpovídající domorodému území Paštúnů. Jeho studie rozhodně odporuje růžovým zprávám o vojenském úspěchu a „budování státu“ z Washingtonu a velitelství NATO.

Tento týden vydalo stejné poradní středisko šokující průzkum, založený na 17.000 rozhovorech. „Afghánci v jižním Afghánistánu jsou vzrůstající měrou připraveni připustit svou podporu Talibanu a dále je mezi lidmi obecně rozšířeno přesvědčení, že vláda a mezinárodní společenství nebudou schopni Taliban porazit.“

Studie Senlis Institute se shoduje s mými vlastními zjištěními v jižní Asii, kdy Pákistán a Indie nezávisle usoudily, že NATO bude nakonec poraženo a ustoupí. USA nicméně asi zůstanou a posílí svých 30.000 vojáků, protože nemohou připustit druhou porážku po iráckém debaklu.

USA a NATO v Afghánistánu nebojují proti „teroristům“ ani si rozhodně nezískávají přízeň místních lidí. Bojují proti největšímu domorodému kmenu na světě. Čím déle lidé za Západu zůstanou a budou bombardovat vesnice, tím více bude vzrůstat odpor. Tak nevyhnutelně jako v každé guerillové válce, o kterých jsem v minulosti psal.

Západní vojáci jsou zaklíněni v tomto odporném guerillovém konfliktu, stojícím denně 2 miliardy dolarů, který se stává stále více brutálním, demoralizujícím a násilným. To je přesně to, se přihodilo dalšímu zatím poslednímu z předchozích útočníků na Afghánistán, Sovětskému svazu.

Afghánský loutkový režim prezidenta Karzáího kontroluje pouze hlavní město. Zbytek země je pod vládou Talibanu, nebo kmenových náčelníků, provozujících vrůstající obchod s narkotiky, což činí z NATO hlavním obráncem vedoucího narkostátu na světě.

Pokud 160.000 sovětských vojáků a 240.000 afghánských komunistických vojáků nemohlo porazit Paštúny za deset let, jak se to může podařit 50.000 vojákům USA a NATO?

Ti generálové a politici, kteří tvrdí, že tahle válka bude vyhrána během pár let, by si měli prostudovat Maiwand.

Překlad Messin, 19.4. 2007 Zdroj

„Bůh stvořil člověka, ale nedal si to patentovat, a tak to teď po něm může dělat kdejakej blbec.“ Jan Werich